Tarkvara rätseplahendus versus karbitoode

Miks eelistada rätseplahendust karbitootele ja kellele see täpsemalt sobib.

02.11.2023 (4 minuti jagu lugemist)

Sul on lahendamist vajav äriprobleem ning oled kahevahel, kas soetada valmis karbitoode või valida rätseplahendusena arendatud tarkvara? Järgnevas artiklis toome välja mõlema variandi kohta oma kogemustel põhinevad plussid ja miinused, et Sul oleks nendele tuginedes lihtsam otsusele jõuda.

Rätseplahendus — plussid ja miinused

Rätseplahenduse all mõeldakse tarkvara, mis on nullist üles ehitatud vastavalt konkreetse ettevõtte vajadustele ja nõudmistele, olles samal ajal oma valdkonnas täiesti unikaalne.

Sellise eritellimusel valmistatud tarkvara puhul tehakse kõigepealt põhjalik eeltöö, millega selgitatakse välja täpsed vajadused ja eesmärgid. Nii saab garanteerida, et kogu tarkvara luuakse täpselt Sinu soovide ja äriprotsesside järgi ning iga väiksemgi detail on läbi mõeldud. Tänu põhjalikule eeltööle ja unikaalsetele lahendustele on võimalik luua tarkvaraline lahendus, mille kasutuselevõtt tõstab ettevõtte produktiivsust ning hoiab kokku väärtuslikku aega. Sellist tarkvara on võimalik integreerida juba olemasolevate süsteemidega ning ettevõtte kasvades ja arenedes lihtsa vaevaga ka edasi arendada. Tänu sellele on rätseplahendusena valminud tarkvara pikas perspektiivis jätkusuutlik ning vajaduspõhiselt jätkuarendusi tehes vastab ka edaspidi kõikidele vajadustele ja soovidele. Selliselt loodud tarkvara kuulub Sinu ettevõttele, saad seda kasutada igavesti ning kontrollida täpselt enda soovide järgi, kuidas ja mida sellega tehakse. Oma innovatiivsusega paistad turul paremini silma ning saavutad kindla eelise ka konkurentide ees.

Tänu eelnevale on üheks plussiks veel turvalisus kuna tegemist on unikaalse süsteemiga ning häkkeritel pole olnud võimalust uut tarkvara pikalt tundma õppida ning süsteemidesse tungimine on keerulisem ja aeganõudvam.

Rätseplahenduse arendamine ja juurutamine on alguses küll kallim ning tähendab korraga suuremat väljaminekut, kuid pikas perspektiivis on see siiski odavam ning ülejäänud boonused kaaluvad esialgse suurema investeeringu kindlasti üle. Lisaks on Sul võimalik arendusprotsessi vältel hinnas ja tingimustes kaasa rääkida, et saavutada just selline kokkulepe nagu Sulle sobib. Antud lahendus annab tulevikus ka lisaraha teenimise võimaluse, kui tekib soov oma arendust või kasutusõigusi teistele edasi müüa.

Rätseplahenduse teise miinusena võiks välja tuua ajalise ressursi kuna tarkvara kasutusele võtmine võtab alguses rohkem aega. Lisaks sellele on vaja tarkvara pidevalt hallata, kas siis välise partneri või majasisese tiimi poolt, kuid abi saamise kiirus on siinkohal jällegi suureks plussiks, sest personaalse lähenemise tõttu ei jää Sinu küsimused ja mured mõne teise kliendi tõttu tahaplaanile nagu seda võib juhtuda karbitoote puhul.

Vali rätseplahendus, kui oled suurem ettevõte, Sul on piisav eelarve ning soovid teiste konkurentide ees eelist. Kindlasti on see parem valik ka sellisel juhul, kui olemasolevate äriprotsesside muutmine ei ole väga lihtne või efektiivne ning mugavam oleks uusi lahendusi vanadega integreerida.

Karbitoode — plussid ja miinused

Karbitoode on valmis ja koheselt kasutatav tarkvara, mis on oma fikseeritud hindadega kõigi jaoks kättesaadav.

Karbitoote puhul on Sul võimalik teha olemasoleva toote põhjal analüüs ning lugeda teiste klientide tagasisidet, et saada aru, kas konkreetne toode vastab Su ootustele ja vajadustele. Juhul kui karbitoode sobitub Sinu süsteemide ja äriprotsessidega on selle kasutusele võtmine kiirem kui rätseplahenduse puhul. Kui aga ei sobitu, võib ka karbitoote kasutama hakkamine suuremat ajalist ressurssi vajada, sest olemasolevate süsteemide ja äriprotsessidega integreerimine võib kujuneda keerukaks.

Karbitoote kasutusele võtmine on alguses küll odavam, kuid sisaldab endas palju peidetud kulusid. Lisaks litsentsitasule on vajalik maksta erinevate lisade ja uuenduste eest, mis pikas perspektiivis võivad osutuda väga kulukaks. Enamikel juhtudel on karbitoodete hinnad ja tingimused paika pandud ning Sul puudub võimalus nendes kaasa rääkida, et omale sobilikku kokkulepet saavutada.

Karbitoode võib paberil paista täiuslik, aga kui hakkad seda juurutama, siis leiad suure tõenäosusega palju puudusi ning pead tegema mingite vajaduste puhul järeleandmisi. Kuna karbitoode on mõeldud paljudele kasutajatele, siis ei ole see tehtud Sinu ettevõtte individuaalsete soovide järgi ning ei lahenda kõiki olemasolevaid probleeme või lahendab neid teisiti kui seni on harjutud. Samuti ei saa Sa sellise toote puhul ise muudatusi küsida ning isegi kui saad, on see väga kulukas. Tihtipeale sisaldab karbitoode ka palju ebavajalikke funktsioone, mida Sa ei kasuta, kuid mille eest peab sellegipoolest tasuma.

Ettevõtte kasvades ja arenedes võib tekkida olukord, kus vajad aina kulukamaid uuendusi ja uusi funktsioone või võib tekkida olukord, kus antud toodet enam ei uuendata või lõpetab teenusepakkuja oma äri näiteks pankroti tagajärjel ning on vaja otsida asendus. Sellisel juhul hakkab kogu teekond uuesti otsast peale ning lõpptulemusena võib lihtsamaks lahenduseks olla ikkagi rätseplahendusena loodud tarkvara soetamine, et vastata kõikidele uutele nõudmistele ja soovidele.

Karbitoode võib olla vähem turvaline kuna sellel on palju kasutajaid ja see on turul olnud pikemat aega ning seetõttu on suur oht sattuda häkkimise ohvriks.

Karbitoote puhul on Sulle tagatud küll toote omaniku poolt kasutajatugi, kuid abi saamine võib suure kasutajaskonna tõttu võtta palju aega.

Vali karbitoode, kui oled väike tegija, Su eelarve on piiratud ning oled valmis oma äriprotsesse muutma vastavalt valitud toote süsteemidele.

Kokkuvõte

Oma otsuse langetamiseks mõtle läbi, kui suured on Sinu erisoovid ja nõudmised ning millised on Sinu eesmärgid pikas plaanis.

Kui pole kindel, kas karbitoode lahendab Sinu ettevõtte probleemid ja vajadused või soovid rätseplahendust, siis võta meiega julgesti ühendust, aitame välja selgitada Sinu ettevõtte eesmärkidega kattuvad vajadused ning loome vastavalt nendele ainulaadse tarkvara.


Solutional on agiilne tarkvaraarenduse ettevõte professionaalsete inseneridega, kes suudavad lahendada tarkvaralised probleemid algusest lõpuni ilma vahendajateta.

Kirjuta meile e-post aadressile info@solutional.ee juhul kui vajad abi uute või olemasolevate projektide eduka teostusega.